“Историята на тази чудна икона започва в далечния 17 век, но чудодейният и образ става известен през лятото на 1890 г., когато Божията Майка се явила на Атанас Якимовски-Комитски от ботевградското село Врачеш. Атанас заспал под едно крушово дърво. Пресветата Майка му се явила и попитала:
“Защо спиш тук? Знаеш ли какво е това място? Тук някога имаше манастир, но турците го изгориха, а монасите избиха…”.
Богородица показва къде точно се намира храмът на манастира “Св. 40 мъченици” и посочва на Атанас мястото на лековитото аязмо. От селото започват да копаят и откриват основите на църква, костите на убитите мъченически монаси и прочутата днес чудотворна икона на Врачешката св. Богородица. Веднага започва възстановяването на манастира.
Местен художник решава да освежи иконата, но през 1990 година. сестрите от девическата обител я дават за реставрация. При работата се откриват два пласта.
Иконата от най-стария образ е рисувана през 17 век. Според иконографията си тя се отнася към типа богородични изображения „Достойно ест“. Ангели от двете страни на Богородица държат в ръце надпис „Радуйся Благодатная Марие“, откъдето идва и името и.
Чудесата извършени пред тази икона са неизброими.
През 2001 г. горски пожар заплашва манастира, недалеч минава и газопровод. Разпореждат спешна евакуация на манастира. Пред иконата се извършва молебен и на другия ден пожарът внезапно спира.
През 2008г. родители довеждат детето си, което е само на 18 месеца, но страда от атрофия на мускулите на краката и няма надежда да проходи. Близките му се покланят на иконата. Скоро след това дошли отново, за да благодарят.
Пред иконата се покланят и много бездетни семейства.
През 2008 година на 8 годишно момиче от Ботевград се налага да се направи тежка черепно-мозъчна операция. Лекарите казват, че шансовете за успех са нищожни. Скоро след молба пред иконата настъпва подобрение. Монахините се опитват да запишат неизброимите чудеса на св. Богородица.” Текст: Николина Александрова, Източници:, http://www.globalorthodoxy.com/, http://blognarusi.blogspot.bg/, https://www.24chasa.bg/
Днес ЧудоТворната икона се съхранява във Врачешкия манастир “Св. 40 мъченици”.
Да почитаме Светата Майка и да се преклоним пред Нейната чистота и добродетелност – извор на безбройни чудеса и изцеления е дълбоко вкоренен символ на вярата на българите в Светлите сили от около две хилядолетия до ден днешен. Тази вяра в добродетелността е предадена и в народните порядки девиците да се задомяват чисти и непорочни, за да е благословен родът български със здрави, силни и надарени деца и да е закрилян свише.
По време на турското робство с цената на хиляди жертви сме съхранили вярата си в Светлите християнски добродетели и във всяка българска къща е имало икона с лика на Богородица и кандило пред нея.
Днес е добре да знаем, че е истинско Чудо България да съществува все още на тази земя и то се дължи на закрилата от Духовните сили, силната Вяра народна и обединения български Дух в най-критичните моменти от нашата хилядолетна история.
Великое славословие
Споделям с вас една молитва към Пресветата Майка и една авторска статия, която предизвика голям интерес в социалните мрежи през 2020 година и стотици хора изпратиха своите благодарности за споделеното познание, молитви и песнопения в нея.
Молитва към Света Богородица
Блага Майко на преблагия Цар,
пречиста и благословена Богородице Марио,
излей върху изпълнената ми със страсти душа
милостта на Твоя Син и наш Бог,
и с Твоите молитви ме упъти към добри дела,
за да премина останалото време на живота си без порок,
и чрез Тебе да намеря рая, Богородице Дево,
едничка чиста и благословена!
С любов и уважение: