Защо Коледа не съвпада с Рождество Христово?

Колко от вас са наследили и пазят автентичната българска родова памет от своите баби и дядовци?

Нека ви припомня, че Коледуването по автентичния български традиционен календар се изпълнява от Игнажден до Коледа 25 декември. По автентичния православно-христиански календар Рождество Христово е на 7 януари. Тези две обредни традиции не съвпадат!

Рождество Христово

Бъдни вечер това е вечерта преди раждането на Младенеца, през която бъднуваме и слагаме постна трапеза с нечетен брой ястия, месим пита с пара и четем молитва за здраве и берекет, докато обиколим къщата с кадилницата. Датата, на която нашите предци столетия са спазвали традицията е 6 януари.

С две думи това са две различни по своя символ и съдържание традиции, които днес са се слели в едно и ние сме започнали да забравяме техния дълбок смисъл.

Знаете ли драги читатели, че всички празни – ци, аз ги наричам Святи дни за Славене на Светците, Христос и Богородица са изместени заради Римокатолическия календар с 13 дни назад?

Днес църквата отбелязва Никулден на 6-ти декември, а автентичния Светъл ден за славене на Свети Николай Чудотворец е 19 декември.

Католически – Православен календар

9 декември            22 декември – Света Ана

7 януари.               20 януари – Свети Иван

и т.н.

Единствено са съхранени по сециална спогодба с тогавашния гръцки владика Великден и Свети Георги Победоносоц. Всички останали Светли христиански дни за Слава са подменени и са върнати назад с 13 дни.

Според номерологичната кодировка на дните това е дълбока подмяна в кодировката на Духовната българска памет, с която фатално се снижава силата на обредността.

Трябва също така да знаете за една много важна символика на Железния светилник. От 5 години, а може би от повече в християнските храмове в България се появиха места за поставяне на запалени свещи пълни с пясък и вода. Тук символиката е много силна, защото когато запалиш свещ за здраве и я поставиш в Железен светилник това предвещава стабилност, издържливост и ние бъгарите сме вярвали хилядолетия в това. Когато поставиш свещ в пясък, който може да се разпилее и да изчезне за миг, символът е неустойчивост, разпад.

Модерното западно влияние заличава паметта на българския род година след година. Постоянно следваме общото западно течение с копи пейст, защото е по-лесно и по-интересно. Не ценим нашата духовна автентичност и православно-христианска принадлежност. Следваме католическия календар и това променя кодировката на нашата българска духовна култура до неознаваемост.

Коледуване

Времето за коледуване е строго определено от традицията – от полунощ до изгрев слънце на Коледа. В народните представи тогава се появяват караконджули, вампири, таласъми и други свръхестествени същества. Вярва се, че коледарите със своите песни имат силата да ги прогонят.

Коледарската група се събира на Никулден  -19 декември, когато си избира водач, наречен „станеник” и стан, където да се събират вечер и да разучават песните. Групата се състои от момци – ергени, които се обличат в народни носии, задължително наметнати с ямурлуци. По калпаците им се вият низи с пуканки и са закичени с китки чемшир.

Времето за коледуване е строго определено от традицията – от полунощ до изгрев слънце на Коледа. В народните представи тогава се появяват караконджули, вампири, таласъми и други свръхестествени същества. Вярва се, че коледарите със своите песни имат силата да ги прогонят.В нощта на Бъдни вечер коледарите тръгват. Песните им огласят цялото село и по пътя пеят: „Сяла мома ран босилек”. Обикалят цялото село като не посещават къщите, където е имало смърт през годината.
Традицията повелява да тръгват от къщата на станеника и след като обходят всички къщи, се завръщат пак там.

Домакинът посреща коледарите със специално направен коледарски кравай и забодена в него пара. Домакинята дава сито с пшеница, което коледарите ръсят из къщата, за да се народи през идващата година.

Станеникът поема даровете и изказва своята блаженка (благословия), която често е твърде дълга и винаги хумористично-хвалебствена. Блаженката се изрича речитативно, като всеки пасаж завършва с подканващото: „Речете, дружина да бъде!“, а те отговарят гръмогласно: „Да бъде!” и тропат с гегите си по пода. Групата коледари излизат от къщата и се отправят към следващата като по пътя пеят:
„Сялай мома ран босилек
вие дор две моми
вие две Kалини,
ден го й сял, ден поникнал…..”.

Една от основните цели на коледуването е да се оповести раждането на Млада Бога – раждането на Слънцето, ново състояние на вселената, подреждането и организирането на света. Затова в голяма част от коледарските песни е запазен образът символ на световното дърво, а предсказаното в тях е съдбовно НАРИЧАНЕ. 

Бог се роди Коледо, означава роди се Слънцето – Бог на Светлините.

Около огъня коледарите пеят песните си и наричат за добро, радост и късмет. От силата на огъня, който е връзката с Бога-Слънце, очакват изреченото да се сбъдне. Бъдникът, както и огънят също е магически. На някои места, когато той почне да догаря, извеждат мъжката челяд навън и около огнището остават само невестите – да се раждат все женски животни от стоката. Трески от бъдника се закопават в лозята за плодородие и добро вино, или се хвърлят в реката за здраве и дълъг живот.(Източник: www.24kitchen.bg)

Скъпи сънародници, обръщам се към вас в навечерието на Коледа, за да ви пожелая да събудим българската родова паммет и да и вдъхнем живот! Така можем да почетем паметта на нашите предци и да възстановим нашата Духовна хилядолетна родова култура.

Призовавам ви най-топлосърдечно да почитаме Бъдни вечер и Рождество Христово на истинните дати 6 и 7 януари.

25 декември е Коледа, но не е Рождество Христово. Излезте от заблудата на времето, в което живеем и влезте в Истината, за която свидетелства родовата ни памет, Сърбия, Македония и Русия.

Колко от вас са предали Истината за Коледа и Рождество Христово на своите деца?

Длъжни сме да го направим, защото ние сме златната нишка към миналото на цял един народ с хилядолетна история. Длъжни сме да предадем на бъдното поколение това познание от нашата родова памет, за да пребъде и то в ИСТИНАТА?

Бъдете живи и здрави, берекетна да е новата година, която по древния български календар започна на 22 декември с нарастващото Слънце!

Веселете се на 1-ви януари, танцувайте Дунавско хоро всички хванати ръка за ръка, дайте суровачките на децата да ви нарекът за здраве, надарете ги с паричка, разменете си подаръци, както правехме едно време и им разкажете, че Рождество Христово по старата българска вяра, традиция, църква на нашите предци предстои на 7 януари.

Бъдете истински българи!

С чест и достойнство отстоявайте Истината!

Бог с нами!

С любов и уважение:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *