Алкално-киселинният баланс в организма е ключът към вашето здраве

Ако някога сте внимавали в часовете по химия в училище, то най-вероятно знаете за киселините и алкалите. Ако не сте, ето бързо напомняне:

Киселините са основно водни разтвори, които имат ниво на рН по-малко от 7,0, докато алкалите имат ниво на рН над 7,0, като водата е неутралният компонент с рН 7,0. По-просто казано, киселините са кисели на вкус и корозивни по природа, докато алкалите са елементи, които неутрализират киселините.

Но какво общо има това с храненето и със здравето?

По време на процеса храносмилане, стомахът ни отделя стомашни киселини, които помагат за разграждането на храната. Стомахът има рН баланс, който варира между 2,0 и 3,5, което е силно киселинно, но необходимо, за да усвояваме храната, която приемаме. Въпреки това, понякога, поради нездравословен начин на живот и хранителни навици, нивото на киселинност в организма става прекалено високо, което води до киселинни рефлукси и други стомашни заболявания.

В дългосрочен план, киселинността на организма ни може да доведе до проблеми с мускулите, сухожилията и, разбира се, черния дроб.
Ето защо, ако искате да запазите здравето си и да поддържате организма си в добро състояние, важно е да регулирате тази киселинност. Как? С помощта на алкални храни!

Какво представляват алкалните храни?

Алкални са онези храни с киселинност над 7,0 pH.

Редовно консумирани, те помагат за неутрализиране на киселинността и възстановяване на баланса в организма. Когато балансът е възстановен, усещате повече лекота, чувствате се по-енергични, а защитните сили на организма
ви са готови да се преборят с бактериите и вирусите, които ви заобикалят.

ОСНОВНИТЕ 5 ВИДА АЛКАЛНИ ХРАНИ, КОИТО Е ДОБРЕ ДА ИМАТЕ В МЕНЮТО СИ

1. Зеленолистни

 

Твърди се, че повечето зеленолистни имат алкален ефект върху организма. Те съдържат основни минерали, които са необходими на организма за изпълнение на различни функции.
На първо място са спанак, маруля, зеле, целина, кълнове и магданоз. Опитайте се да ги включите в своите ястия, салати и смутита ежедневно.

Ако обичате сотирани броколи в азиатски подправки или крем супа от карфиол, тялото ви ще ви бъде благодарно. И двата зеленчука съдържат няколко фитохимикала, които са от съществено значение за вашето тяло.

Комбинирайте със зеленчуци като боб и зелен грах, за допълнителна доза хранителни вещества.

Идва ред и на чушките, които също можете да включите в ежедневното си меню.

 

2. Кореноплодни зеленчуци

Кореноплодните зеленчуци като картоф, сладък картоф, цвекло и моркови са чудесни източници на алкали. Те са най-вкусни, когато са печени с малко подправки. Но внимавайте с готвенето им. Преварени, те губят полезните си свойства. Ако искате да се насладите максимално на полезните вещества, които съдържат, включете ги в салатата си (моркови и цвекло) или ги сгответе на фурна като гарнитура към основно ястие (картофи, моркови). Като шампион може да се отбележи хрянът, който е изключително полезен при настинка или запушен нос и е чудесна профилактика срещу настинки и грип.

Чесънът е сред първенците в алкалните храни и предпазва от грип и простудни заболявания.

 

3. Цитрусови плодове

Противно на вярването, че цитрусовите плодове са силно киселинни и биха имали киселинен ефект върху тялото, те са едни от най-добрите алкални храни.

Лимонът е първенец, както и лаймът съдържат голямо количество витамин С и са известни с това, че помагат за детоксикацията на организма като неутрализират киселинността и осигуряват облекчение.

4. Водорасли и морска сол

Знаете ли, че водораслите имат 10-12 пъти повече минерално съдържание от зеленчуците, които консумираме ежедневно? Те също се считат за силно алкални хранителни източници и е известно, че носят различни ползи за тялото. Ако искате да ги включите в менюто си, сега е добър момент да се научите да правите суши вкъщи или да започнете да приемате спирулина.
Ако пък нито едно от тези неща не ви харесва, просто поръсете малко морска сол в салатата, супата или омлета си.

5. Алкализиращи подправки

Кайенският пипер има антибактериални свойства и е богат източник на витамин А, който ще ви избави от неприятното действие на киселините в тялото ви. Други много ценени с полезните си свойства порправки са кориандър и шафран, а изключително здравословни са чубрицата, босилек, сминдух и жълтото къри.

Сред подсладителите високо алкална е стевията, а малко по-ниско алкална е меласата – имайте ги предвид, когато приготвяте сладки неща.

Ако искате да се радвате на добро здраве през зимата (и не само…) включете тези храни в ежедневното си меню.

Но внимавайте, ключовата дума тук е баланс. Прекалената консумация на алкални храни също може да доведе до проблеми. Ето защо е хубаво да комбинирате алкални и киселинни храни за баланс в организма.

 

КОИ СА НАЙ-ВРЕДНИТЕ КИСЕЛИННИ ХРАНИ


Захарта е същинска киселинна отрова. Бялото брашно, рафинираният ориз – също. Сред най-киселинните добавки, с които обичаме да гарнираме ястията си, е соевият сос. Една от най-полезните суровини в сладкарството също спада към киселинните храни и това е какаото. Сред зеленчуците първенството държат гъбите, а сред плодовете портокалите, ябълките.

С месото никога не бива да прекалявате, тъй като и говеждото, и свинското, и птичето, са киселинни меса. Яйцата също имат висока степен на киселинност. Сред напитките – не злоупотребявайте с кафето и алкохола, за да не изчерпате много бързо алкалните си запаси.

С млечните продукти е нужно да се внимава, тъй като честата и ежедневна консумация на сирене, кашкавал, мляко, сметана и т.н. често водят и до преобладаваща киселинност в организма.

 

AКАЛКАЛНО – КИСЕЛИНЕН БАЛАНС

Яденето на прекалено много алкални храни също може да доведе до проблеми с течение на времето, но рискът е много по-малък, затова наистина е задължително да обърнем достатъчно сериозно внимание на този вид баланс в организма. За да поддържаме такъв, е добре, освен да похапваме повече алкални храни, и да се движим достатъчно. Освен това е хубаво да редуваме минералната вода с изворна или да пием само изворна, както и да не пием вода, докато се храним, за да може тялото ни по-добре да усвои храната с всичките й полезни вещества.

Последни данни сочат, че храната на българина е предимно киселинна, което е достатъчно основателен факт да се замислим какво ядем и защо всъщност боледуваме. Бъдете отговорни за здравето си. Помогнете си сами, преди да се наложи да потърсите помощ от специалист. Тогава вече сте закъснели.


Добре е да знаем, че тялото ни само се опитва да се предпази от висока киселинна среда посредством мазнините. Започвайки да трупа мазнини, то блокира киселините. Работата на мазнините е да ни предпазят, но в същото време – наясно сте колко много ни вредят.

Ако се чудите защо не виждате резултати, при положение, че тренирате усилено, проверете нивото на киселинност в организма си. Именно когато сложим в норма алкално-киселинния си баланс, ще се избавим от натрупаните мазнини. Или пък, ако сме с много ниско тегло, ще успеем да качим по-лесно няколко килограма.

 

алкално-киселинният баланс

 

Най-доброто съотношение обикновено е
около 70% алкални и 30% киселинни храни и напитки.

Таблица на алкализиращи и вкисляващи храни

В статията са използвани цитатаи от https://www.hera.bg/s.php?n=4163

С любов и уважение:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *