За или против месото, като част от трапезата на българина днес

Това е една интересна и наистина полезна статия, в която се преплитат исторически факти и личен опит, както и някои мъдри разсъждения и съдбовни умозаключения.

Знаете ли, че преди турското робство по българските земи не е имало свине? Както и кравите не са съществували по нашите географски ширини. Овцете са давали основния поминък на българското семейство. Коневъдството също е било широко развито преди турското робство.

За домашната свиня се знае, че тя се е появила по нашите земи преди около 250-300 години. Тогава българите започнали да я развъждат и масово да я отглеждат като вид спасение. Това е било така, защото турците често са взимали агнета и овце като данък и това много е ощетявало поминъка на българските семейства. За турците обаче свинското месо е забранено от тяхната религия. Ето защо българите са намирали начин да оцеляват.

По този начин свинското месо започва да присъства трайно на трапезата на българите до ден днешен.

Дивата свиня е съществувала много преди това по нашите земи.  Вярването на древните българи е било, че прасето е символ на хаоса, особенно при царски лов, когато царя убие прасе се е считало за добра поличба, царя ще владее хаоса…

Запитвали ли сте се защо мюсюлманите не се хранят със свинско месо? Защо именно то е забранено за тях? Интересно е вярването на старите българи за свинското месо.

 

Баба ми казваше, когато готвеше домашна гозба със свинско месо, „Днеска ще се омръсим“. С него не се злоупотребяваше и не се готвеше повече от един път в седмицата и на празници. Времето около Коледа се колеше домашна свиня и свинско се ядеше до пролетта, около 3-4 месеца в годината. Едно време нямаше фризери.

Опасният ГЕН в домашната свиня води до множество заболявания.

Сега ще ви споделя нещо много интересно. Знаете ли, че домашната свиня притежава човешко ДНК? Това е опасен геном, тъй като е в комбинация с животински. Ето защо медиците успешно присаждат органи от свиня на човек.

Какво означава това в действителност обаче? Карам ви да разсъждавате!

Когато човек се храни със свинско месо, от една страна той се храни със себеподобно, а от друга задейства ГЕН, който е животински, нечистоплътен и от енергийна гледна точка с много ниски честоти на трептене.

Мюсюлманите са опазени от това не случайно! Някой „мъдрец“ се е намесил във вероучението им и ги е предпазил от зловредния ГЕН на домашната свиня. Научете повече ТУК

 

Малката подробност обаче е, че днес домашната свиня е на изчезване и свинското месо по – скоро  е канцерогенно заради тежките условия при които се гледат животните, изкуствената храна и антибиотиците оставят отровни елементи в тази, традиционна за българите, храна.

Освен всичко това е направен филм, затова че компанията Монсанто притежава патент върху прасето и има права да генномодифицира това животно и да го клонира като основен донор за човешки органи. Ето това обяснява в колко ценна стока се превръща прасето и хората не е добре да имат достъп до него, освен на трапезата в готов студен или топъл вариант. Човекът, който се храни често с това животно с човешко ДНК, е обречен на прасешки живот и множество болести. А този, който позволи да му присадят органи, чрез отнемане на нечии друг живот, било то и на едно прасенце, е обречен на биологична, ментална и духовна деградация.

 

През 2003 година завърших Висшия Хранително Вкусов Институт

прекръстен на Университет по хранителни технологии в град Пловдив. Бях избрала 2 специалности – Технология на зърното и хлебните продукти и Технология на виното и спиртните напитки. Не е случайна комбинацията – изучавала съм направата на хляб и вино.

Още през далечната 2002 година колеги технолози от катедрата за месо и месните продукти направиха изложение със скара – кебапчета и кюфтета и широка гама колбаси, като много гордо подчертаваха, че отлично овкусените месни продукти съдържат само 20 % месо, а останалото са заместени от соя. Бяхме удивени, защото никой не разпозна каквато и да било разлика във вкусовете от обичайните кебапчета, кюфтета, наденици и кремвирши.

Отраснала съм в семейство на фермери земеделци и животновъди

и до моята 22 годишна възраст на нашата семейна трапеза имаше домашно мляко, сирене, яйца, всякакви зеленчуци и плодове и свинско, пилешко и говеждо домашно месо. Суджуците, луканските бяха майсторски приготвени от баща ми, а домашните вкусни гозби от майка ми. Имаше една умереност и те присъстваха 3-4 пъти в седмицата или на празници и когато имахме гости.

С месото не се злоупотребяваше и то беше с висока хранителна стойност и чисто по съдържание от изкуствени добавки и заместители. 

Осъзнатото здравословно хранене днес изключва свинското месо и месата изобщо, предлагани в магазинната мрежа, поради тази и още една причина. Закупеното, от магазинната мрежа, свинско месо и продукти, съдържащи свинско месо в България, в повече от 90% е с чуждестранен внос. С говеждото и пилешкото месо не е по различно положението. Можете да си представите колко качествена е суровината, която е вложена в колбасите и месните продукти.

Колко странно изглежда българска луканка или създърма с месо от EU, респективно не е произведено от български животновъди, защото и те са на изчезване.

Моят безценен опит, натрупан в Германия

Живях 13 години в Германия и хранително-вкусовите качества на месото, което се предлагаше там бяха по-ниски от това в България (от 2008 до 2013 лично съм го установила). Сигурно ви звучи стряскащо, но е самата истина.

Тези уникални автентични вкусове от родния ми край, се бяха запечатали в моята чувтвителна памет и в Германия преживях истински шок. Там 90 % от храните бяха безвкусни за мен. Добре, че открих руски, турски и български магазини по-късно. Научих колко огромна разлика има между домашно произведената храна в България и купената храна в Германия. Това беше голям културен Шок за мен.

Това е така, защото животните там ги хранят с фуражи и гранули, които са увреждащи и химизирани. Също така държа да споделя с вас, че това беше една от основателните причини да откажа месото  през 2013 година. От тогава здравето ми значително се подобри и установих, че се чувствам в пъти по-жизнена и енергична от преди.

Имаше един грандиозен скандал миналата година с една известна българска фирма за производство на месни продукти: луканки, суджуци, салами и т.н. след като откриха, че месото, което внасят от Германия е купажно, т.е. остатъчно, което ще рече за изхвърляне и абсолютно нездравословно за консумация от човек.

Можем обаче да признаем гениалността на технолозите по света днес

в Хранително-вкусовата промишленост, които през последните 20 години откриха ароматни есенции и химически елементи, които се превърнаха в заместители на истински качествените продукти, което спомогна те да се пласират така добре в магазинната мрежа.

Ето защо, дами и господа, е време за пренастройване на сетивата на нова вълна, която не включва месо в менюто и която е много по-близка до онази здравословна и хранителна трапеза на древните българи.

Пътят на Съвършените и на Светците, на Духовни учители, лечители и адепти

които са живели по българските земи, ни учи, че няма по-чиста и свята храна от онази, която сам си произвел, работейки със земята и Майката природа – зеленчуци, плодове, ядки, гъби, билки, мед и др.

Отнемането на живот от животинското царство, за изхранване на човека, е път надолу по спиралата на човешката еволюция, особено в динамичните времена, в които живеем днес.

Скъпи сънародници, цената, която се плаща днес за консумация на месо (освен левовата), е разклатено здраве и скъсен живот. Трудно се променят навици, насадени от столетия в нашия изстрадал народ. Но днес, повече от всякога, е нужна прозорливост и воля за ПРОМЯНА!

Най-важното е да почитаме храната, която имаме на трапезата, да кажем една молитва за благодарност и да осъзнаем, че не е страшно да липсва месо на трапезата, напротив,  всяка вечер може да бъде една малка Бъдни вечер с вкусни постни ястия и всеки ден Рождество Христово, ако сме милостиви към животните и осъзнати в избора си да ги опазим, а не да им вредим!

С любов и уважение:

Един отговор за “За или против месото, като част от трапезата на българина днес”

  1. Аватарът на Антонина
    Антонина

    Напълно съм съгласна.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


Темите в блога на Ани
АКТИВНОСТ
По тази тема има  1 коментар
Споделете вашето мнение с Ани!
Коментар